best20112 MdVs Editors Top Lists for 2012

 

George Staicu

Records:

  • Wadada Leo Smith – Ten Freedom Summers (Cuneiform Records)
  • Fred Lonberg-Holm’s Fast Citizens – Gather (Delmark)
  • Andy Stott - Luxury Problems (Modern Love)
  • Neil Young & Crazy Horse - Psychedelic Pill(Warner Bros)
  • Steve Lehman Trio - Dialect Fluorescent (Pi Records)
  • Eric Revis - 11:11 Parallax (CleanFeed)
  • Resonance Ensemble – What Country is This (NotTwo)
  • Kyle Bruckmann - On Procedural Grounds (New World Records)
  • Rangda – Formerly Extinct (Drag City)
  • Cloud Nothings – Attack on Memory (Carpark)
  • Eivind Opsvik – Overseas IV (Loyal Label)
  • Eve Risser – En Corps (DarkTree Records)
  • Mark Fell ‎- Sentielle Objectif Actualité (Editions Mego)
  • The Thing with Barry Guy - Metal! (NoBusiness)
  • Morton Feldman - Crippled Symmetry: At June In Buffalo
  • Sam Pluta – Machine Language (Carrier Records)
  • Ingebrigt Haker Flatten New York Quintet – Now Is (CleanFeed)
  • Joe Hertenstein, Achim Tang, Jon Irabagon – Future Drone (Jazzwerkstatt)
  • Peter Van Huffel’s GORILLA MASK - HOWL! (Between the Lines)
  • BABs – Diving Bells (Loop Records)
  • Weasel Walter / Mary Halvorson / Peter Evans - Mechanical Malfunction (Thirsty Ear Recordings)
  • Valgeir Sigurðsson - Architecture of Loss (Bedroom Community)

Live performances:

  • The Red Trio with John Butcher @ Saalfelden JazzFestival
  • Made To Break @ Konfrontationen Nickelsdorf
  • Dave Rempis Percussion Quartet @ Oradea, Casa de Cultra a Municipiului
  • BRUNO CHEVILLION & TIM BERNE @ Saalfelden JazzFestival
  • Schweizer Holz Trio @ JazzAndMore Sibiu
  • Barry Guy New Orchestra -3rd night with small groups @ Alchemia Klub Krakow
  • Muhal Richard Abram’s Experimental Band @ Saalfelden JazzFestival
  • Gerry Hemingway Quintet @ Saalfelden JazzFestival
  • Bauer 4 @ Konfrontationen Nickelsdorf
  • Ensemble Sun Seven @ Cosmic Tones for Mental Therapy Kleylehof
  • Free Fall @ A38 Budapest
  • Survival Unit III @ Control Club Bucuresti
  • Alexei Ciprian

    Records:

    • Neneh Cherry & the Thing - The Cherry Thing
    • Norzeatic - Exerciții pe ritm de pace
    • iordache - One life left
    • Akalé Wubé - Mata
    • Analogik ‎– New Seeland
    • David Byrne & St. Vincent - Love This Giant
    • KonKoma - KonKoma
    • Lee Scratch Perry - Humanicity
    • Mark Lanegan - Blues Funeral

    Live performances:

     

Gabi Burllau

Records:

  • Scott Walker - Bish Bosch (4AD 2012)
  • Branford Marsalis Quartet - Four MFs Playin’ Tunes (Marsalis Music, 2012, with Joey Calderazzo, Justin Faulkner, Eric Revis)
  • Eric Revis - Parallax (Clean Feed, 2012, with Jason Moran, Ken Vandermark, Nasheet Waits)
  • Fred Frith Cosa Brava - The Letter (Intakt Records, 2012, with Carla Kihlstedt, Zeena Parkins, Shahzad Ismaily, Matthias Bossi, The Norman Conquest)
  • Kyle Bruckmann’s Wrack - Cracked Refraction (Porter Records, 2012, with Tim Daisy, Anton Hatwich, Jen Clare Paulson, Jason Stein)
  • Mark Lanegan Band - Blues Funeral (4AD, 2012)
  • Surnatural Orchestra – Pluir (L’autre Distribution, 2012, Sylvaine Hélary (fl, voc), Cléa Torales (fl), Adrien Amey (ss), Baptiste Bouquin (as, ss, cl), Robin Fincker (ts, cl), Jeannot Salvatori (as, perc), Nicolas Stephan (ts, voc), Fabrice Theuillon (bs, fx), Laurent Géhan (sousa, scie), Shan Lefrant (tu), Sylvain Lemêtre (perc), Antonin Leymarie (dms), Hanno Baumfelder (tb), François Roche Juarez (tb), Judith Wekstein (btb), Antoine Berjeaut (tp, fh), Guillaume Dutrieux (tb, fh), Julien Rousseau (tb, fh), Boris Boublil (cla)
  • The Brian Jonestown Massacre – Aufheben (A/A Records, 2012)
  • Stealing Sheep – Into The Diamond Sun (Heavenly Rec., 2012)
  • Wadada Leo Smith – Ten Freedom Summers (Cuneiform Rec, 2012, Personnel: Wadada Leo Smith: composer, trumpet; Anthony Davis: piano; John Lindberg: bass; Pheeroan akLaff: drums; Susie Ibarra: drums; Alison Bjorkedal: harp; Jim Foschia: clarinet; Lorenz Gamma: violin; Peter Jacobson: cello; Larry Kaplan: flute; Jan Karlin: viola; Tom Peters: bass; Lynn Vartan: percussion; Shalini Vijayan: violin.)

Live performances:

  • Konfrontationen 2012 @ Nickelsdorf

Furak Laszlo:

Records:

  • Moon Duo – Circles
  • Black Marble – A Different Arrangement
  • LAND – Night Within
  • Swans - The Seer
  • Beak - Beak
  • Au - Both Lights
  • Neneh Cherry and The Thing – The Cherry Thing
  • Orcas - Orcas
  • DIIV – Oshin
  • Get The Blessing – OC DC
  • Soulsavers – The Light the Dead See
  • The KVB – Always Then
  • Cut Hands – Black Mamba
  • Tindersticks – The Something Rain
  • Black Market Karma – Easy Listening
  • Cult Of Youth – Love Will Prevail
  • Dead Can Dance – Anastasis
  • The Time and Space Machine – Taste the Lazer
  • The Twilight Sad – No One Can Ever Know
  • Chromb – Chromb
  • Muslimgauze – Souk Bou Saada
  • Creature With the Atom Brain – The Birds Fly Low
  • Carter Tutti Void – Transverse
  • Cold Showers – Love and Regret
  • The Brian Jonestown Massacre – Aufheben

Live performances:

  • Konfrontationen 2012 @ Nickelsdorf

Darius Tulbure

Live performances:

  • Neneh Cherry & The Thing @  Konfrontationen, Nickelsdorf
  • The Rempis Percussion Quartet @  Casa de Cultura a Municipiului Oradea
  • Blazzaj @ Toamna Orădeană
  • Viţa de Vie Acustic @ Teatrul Regina Maria, Oradea
  • Misha Alperin & Free Fall @A38 Budapesta

 

Articole pe aceeaşi temă. Muzicală, desigur!

  • Lucian Ban & Mat Maneri – Deco Heart in Oradea Nu prea avem vreme sa ne plictisim in perioada asta. Dupa cele doua concerte din seria Chicago Jazz, revenim cu un eveniment "altfel". Putin mai blajin, daca vreti, un duo jazz-cameral ce reuneste, dupa parerea mea singurul muzician roman […]
  • Streaming live from Moers Festival Vineri, 25 mai: The Dorf 18:00 Gunter Hampel European-New York Quintet (de) 19:15 Tanya Tagaq (ca) 20:30 Carla Bley Trio (us) 21:30 Juan de Marcos Afro Cuban All Stars  22:45 Sambata, 26 mai: Landfermann & Burgwinkel (de) […]
  • Jazz Napocensis Festivalul Jazz Napocensis 2011, 23-25 mai 2011, Cluj Napoca